Queen Size Cozy Gingham Daybed with Two Storage Drawers, with USB Port and Adorable Wave Shaped, Linen Fabric
Sale price
$63265
Regular price
$1,16469
Unit price
/
Unavailable
.
Delivery & Shipping
Get it by May 19–May 21
Ships next business day
You're $99.00 away from free shipping
Free 30-day returns
SKU:
W1413S00151
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Green |
| Main Material | Linen |
| Filler | Foam |
| Product Style | Cute |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Daybeds |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Linen |
| Use Case | Bedroom |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 85.75 |
| Assembled Width (in.) | 65.00 |
| Assembled Height (in.) | 33.50 |
| Weight (lbs) | 126.00 |
Product Features
- Multifunctional design: It is not only a sofa, but also can be used as a bed to meet the daily needs of rest and hospitality, and adapt to various scenes.
- Cute & Stylish: Plaid with wavy shape, fresh and lovely, adding a warm atmosphere to the house.
- USB port: The bedside is equipped with a charging interface, which is convenient for charging electronic equipment and meets the needs of modern life.
- Safety protection: Corners are rounded and polished to avoid sharp bumps and protect children's daily activities.
- Storage Capability--The bed frame with 2 storage drawers features easy-to-use wheels on each drawer for effortless sliding in and out. Offering additional space to store bedding or other item
Description
Features
| Overall Product Dimension | Overall Dimension for Daybed: 85.75''x 65''x 33.5'' Drawer Size: 33.5''x 20''x 4.5'' |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Size | Queen |
| Product Net Weight | 126 lbs |
| Product Gross Weight | 139 lbs |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Product Type | Sofa Bed |
| Material | Linen+Plywood+Foam |
| Upholstery Material | Linen Fabric |
| Frame Material | Solid Wood and plywood |
| Seat Fill Material | Foam |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Back Fill Material | Foam |
| Box Spring Required | No |
| Assembly Required | Yes |










